Совети за нега на стапала за да ве држат на прсти

мода-Совети за грижа„Танцување стапала“ е една од најомилените песни од славниот мјузикл „42nd Улица “. Значи, како се грижите за вашите танцувачки стапала - или воопшто сте? Без разлика дали сакате да валцер или ча-ча или да преминете на подиумот во славно танго, вашите нозе се главните носители на остатокот од вашето тело. И тие заслужуваат и би ценеле малку разгалување. Еве неколку предлози од вашите пријатели во студио за танц Фред Астеир за грижата за вашите скапоцени стапала.

  1. Бидете внимателни кога кршите нови чевли (танцувајте или на друг начин). Плускавците се наш непријател! Може да се појават насекаде на стапалото, но најчесто се појавуваат на површината на прстите или на петицата. Може да користите стерилизирана игла за да испуштите про blирен блистер ако кожата не е скршена; црвено (крварење) треба да се остави да заздрави самостојно и треба да биде покриено со завој.
  2. Не грижете се многу за калуси. Ако сте постојано на подот за танцување и вршите притисок врз нозете, калусите се природни, можат да помогнат во спречување на појава на плускавци и всушност ги штитат вашите стапала, природно. Одолејте се на поривот да ги натопите нозете или да ги отстраните тие калуси со пемза или со педикир, бидејќи тој вби можеле да создадат болно, сурово подрачје на нозете што може да го спречи вашето танцување и да предизвика инфекција. 
  3. Нозете може да ви се стегаат од танцување, а масажата на стапалата може да се чувствува страшно. Еве како да направите „селфи“ - и с all што ви треба е тениско топче. Соблечете ги чевлите и превртете ги стапалата над тениското топче. Ставете доволно тежина од тениското топче за да почувствувате како вашите мускули се релаксираат. Обрнете особено внимание на лакот, топката на стапалото и прстите.
  4. Обиди се со ортотика - овие влошки за чевли можат да ја ублажат болката во нозете и да спречат заболувања на стапалото кои инаку би можеле да завршат и да бараат хируршка интервенција.
  5. Третирајте ја болката во нозете сериозно. Стапалото е сложен дел од телото со 26 коски и 33 зглобови. Ако имате хронична болка во нозете или вашите стапала честопати се чувствуваат болно и уморно, препорачливо е да се консултирате со совет од педијатар или специјалист за нега на стапала.

Општо земено, советите за превентивно одржување вклучуваат (1) кратки нокти на нозете, (2) избегнување на лак за нокти (кој може да ги маскира проблемите со стапалата што се манифестираат во ноктите), освен за специјални прилики, (3) носење танцови чевли кои добро се вклопуваат, (4) да ги одржувате нозете добро навлажнети и (5) да се грижите за сите плускавци штом сте свесни за нив. Најди повеќе информации за разгалување на нозете, од DanceInforma.com, овдеНа Се гледаме наскоро во студио за танц Фред Астеир, добро искористувајќи ги тие среќни нозе! Fred Astaire Dance Studios е вашиот најдобар избор за настава по сала за танц и латино танц, нудејќи го најдоброто во групни и приватни часови по танц.